Kurumsal Menü
TwitterRssFacebook
Kategoriler Menüsü

Hidrolik Hortumlar

 

Hidrolik Hortumlar

Bir hidrolik hortum birçok yönden bir pnömatik hortumdan daha farklıdır. Bunların kauçuk dış kaplamalarının içinde örgülü paslanmaz çelik bir katman vardır ve iç kısımda yine kauçuk ile kaplıdır.Bu katman büyük miktarlarda ki basınca dayanacak güç sağlar. Hidrolik bağlantı elemanları, hidrolik hortum presi makineleriyle yüksek basınca dayanacak şekilde preslenir.Hidrolik hortum montajı da pres aşaması kadar önemlidir ve dikkat ister.Bu hatlar genellikle açılı yerlerde esnek ve doğrusal yerlerde ise sert tip hortumların ard arda sıralandıkları bölümlerden meydana gelir.Standart bir hidrolik sistem iki tip hortumdan oluşur.Bunlardan ilki yüksek basınç için, diğeri ise sistemin çıkışında sıvıyı toplayan alçak basınç içindir.Hortumların bir ucu çoğunlukla hidrolik pompaya bağlıdır ve genellikle de diğer uçları ise hidrolik silindirlere sıvının aktarımı için bağlanır.

Hidrolik hortum seçerken dikkat etmeniz gerekenler:

  • Çalışma basıncı : Makinenin çalışma basıncı için uygun olan bir hortum seçilmeli.
  • Sıvı : Makinede kullanılan sıvılar ile uyumlu bir hortum kullandığınızdan emin olun.
  • Boyut / İç Çapı : Doğru boyut seçimi sıvın taşınması sırasında oluşan ve istenmeyen sürtünmeyi önlemek için önemlidir.
  • Çalışma Sıcaklığı : Isıya dayanım da önemli bir ayrıntıdır ve sistemin oluşturduğu ısının kompanse edilmesi için hidrolik soğutucuları desteklemelidir.

Hidrolik hortum kullanımında dikkat edilecek unsurlar ise:

  • Aşınma Kontrolü : Belirli aralıklarla hattın üzerinde oluşabilen çürüme belirtileri için hidrolik hortumlarınızı kontrol edin.Örneğin;çatlama, kabarcık ve baloncuklar gibi aşınma belirtileri erken tespit edildiklerin de çok daha kolay onarılabilirler.En azından 6 ayda bir, bir teknisyen tarafından hattın kontrolü son derece önemlidir.
  • Değişim Takvimi : Hortumunuz ne kadar sağlam olursa olsun, ne kadar hafif işlerde kullanılırsa kullanılsın unutmayın ki belirli zaman aralıklarıyla değiştirilmeleri gereklidir.

Hidrolik hortum zarar görürse yapılması gerekenler:

  • Ek zarar görmesini önlemek için derhal makineyi kapatın.
  • Makineye basıncı serbest bırakması için izin verin.Unutmayın ki sistemde ki yüksek basınç bir anda tahliye olmayacak ve zamana ihtiyacı olacaktır.Mümkünse hortumu sistemden ayırmadan önce bir basınç tahliye aracı kullanın.
  • Ellerinizi kullanarak kaçak aramayın.Hidrolik sıvıların cilde nüfuzu, sağlık için önemli bir risk teşkil edebilir.

Hidrolik ve pnömatik hortumlar da herhangi bir sorun ile karşılatığınızda lütfen hizmet aldığınız firmaya başvurun.

 

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>