Motor Türlerinin Sınıflandırılması

Motor veya elektrik motoru elektriğin icadından bu yana mühendislik ve teknoloji alanındaki en büyük gelişmeleri meydana getiren cihazlardır. Bir motor elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren bir cihazdan başka bir şey değildir. 21. Yüzyılda yaşam motorlar sayesindedir. Motorlar olmasaydı şu an hala elektriğin tek amacının ampul aydınlatmak olduğu Thomas Edison çağında yaşıyor olurduk. Motorların farklı özel amaçlar için geliştirilmiş farklı türleri vardır.

Basit bir deyişle dönme kuvveti üreten cihazlara motor adını verebiliriz. Elektrik motoru ana prensibi manyetik alan ile akım birbirleriyle etkileşim halindeyken güç, manyetik alana ve akıma dik yönde olduğunda elde edilir. Motorun icadından beri bu alanda birçok gelişme gerçekleşmiştir ve motor modern mühendisler için çok büyük önem taşıyan bir konu haline gelmiştir. Bu web sayfası da yukarıda bahsedilen gerçekler, tüm alanlardaki elektrik motorları ve şu an kullanılan motor parçaları hakkında detaylı tanımlar sağlamaktadır.

Elektrik Motoru Tarihçesi

1821 de İngiliz bilim adamı Michael Faraday elektrik enerjisinin mekanik enerjiye dönüşümünü akım taşıyıcı bir iletkeni manyetik alanın içine koyarak, elektrik akımı ve alanının beraber dönme momenti üretmesi sonucunda iletkenin hareket etmesi ile açıklamıştır. Onun prensibine dayanarak en ilkel makine olan D.C (doğru akım) makinesi 1832 de William Sturgeon tarafından tasarlanmıştır. Ancak bu model pahalı ve herhangi bir pratik amaç için kullanılamayan bir araçtı. Daha sonra 1886 yılında ilk elektrikli motor Frank Julian Sprague tarafından üretildi. Bu makine belli bir yükün altında sabit hızda dönebiliyordu ve böylece hareket elde ediyordu.

Elektrik Motoru Markaları

gamak_elektrik_motoru

 

Türkiye’de kullanılan motorların büyük çoğunluğu Gamak Elektrik Motorları ve Abana Elektrik Motorları markalarıdır.Firmamız Gaziantep te her iki markanın da hem motor hem yedek yarça satışını yapmaktadır.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.